Maailmalõpp on tõesti lähedal

Posted: detsember 12, 2012 in Uncategorized

Tunne on küll selline. Hoiatus – pikk hala

Ma olen vastikus nõiaringis, kus kõik mu ümber laguneb. Mikro- ja makrotasandil.

Alustame ülikoolist. Ühelt poolt on kohekohe eksamid ja ma olen JÄLLE ajakavast maas. Kerge on ju süüdistada muud lagunevat elu, aga tõsiasi on see, et kogu vaba aja ma lihtsalt magan. Kuigi seda äkki seepärast, et kõik metsapoole kisub? Teiselt poolt on põnev ja hirmus aeg, kuna meie osakond hakkab Viljandist Tartusse kolima. Kuna meie oleme eelviimane aasta, ei tea veel keegi, mis meist saab. Kolime kaasa või lastakse Viljandis lõpetada? Aineid on ju järgmine sügis vägagi vähe.

Jätkame tööga. Ma hakkan vaikselt tundma, kuidas riik meid ei hinda. Esimest korda täiesti ise õppematerjalide tellimust koostades tuli nutt peale. Riigi antud raha ei kata isegi poolt sellest, mida ta nõuab, rääkimata asjadest, mida vaja, saati siis rääkida üksikutest lastest, kes vajaksid lisamaterjale ühel või teisel põhjusel. No mida Sa sellises olukorras teed? Sa kärbid ja kannatad. Ja võtad kõik vastu, mis teistel anda ja “anda” on. Kurb. Ja närvesööv.

Teiselt poolt raske tulevik – nad ennustavad, et meilt võetakse gümnaasium ära. Ma ei ole sellega üldse nõus. Minu arvates on vaja gümnaasiumil ja põhikoolil koos eksiteerida, nii õpilaste kui õpetajate pärast. Jah, võib-olla tõesti on gümnaasiumilastel veidi kergem õppida, kui nad on eraldi, aga kas me tõesti jõuame tagasi olukorrani, kus kooli asi on vaid faktiteadmisi anda? Mis saab sotsiaalsest poolest ja haritusest? Siinkohal kannatab iga vanus, kui need astmed lahku lüüakse, on minu arvamus. Mis saab põhikooli huvitegevusest, kui korraldusabiliste arv järsult kahaneb, et mitte öelda kaob? Mis aitab gümnasistidel lapsikus ja silmakirjalikus maailmas toime tulla? Ei, mina ei ole nõus. Ma ei näe, et siinkohal plussid miinused üles kaaluksid.

Rääkimata õpetajatest, kes on sunnitud end taandama ühe teatud kitsa osa peale ainest, saamata areneda koos lastega, keda nad õpetavad. Ikka veel ei ole nõus.

Ja siis muidugi kõige hullem –  kodu. Ma saan ju aru, et ostsime oma kodu päris esimest korda ega saanudki täitsa targad olla. Ma saan aru, et sattusime õhinasse ja tegime vigu. Aga kas tõesti peame nüüd selle eest nii kõvasti maksma?
Meie kodu on suure kortermaja esimesel korrusel väljaulatuvas osas. Teoorias meenutab ridaelamuboksi, kuna kõrge osaga puutume üsna vähe kokku. Mis muidugi ei takista meid olemast (ja maksmast nagu) ühistu täieõiguslik liige.

Ja siis meil hakkas katus läbi laskma. Äravoolutoru on katki. Kindlustus teatas, et tegemist pikaaegse kahjustusega, mis tekkinud hooldamatusest ja nemad ei vastuta. Ühistu teatas, et me peame alluma vaid kõikidele reeglitele, aga mingeid hüvesid meile just eriti ette nähtud pole, tingimata mitte katuseparandust, sest see on ju MEIE katus. See, et meie maksame rõõmuga näiteks suure osa katust, pole ju kellegi asi.

Kellegi asi pole ka see, et ühistu leping ongi seadusevastaselt koostatud. Kindlustus näitas meile ilusti ette, kuis seadus sellist asja keelab ning sunnib ühistut parandama kõike. Meile kuulub ju mõtteline osa majast, mitte oma katus.
Aga ainus võimalus ühistule vastu astuda on kohtusse minna. Mis läheb ilmselgelt kordi rohkem maksma. Kavalalt tehtud süsteem.

Teine variant oleks endiste omanike poole pöörduda. Notarilepingus on ju ilusti kirjas, et korter on korras. Noh, ei ole, ja sellest veast meile ei räägitud. Seal on aga palju agasid.

Esiteks mul hakkab füüsiliselt halb mõttes, et jälle tuleb hakata kellegagi vaidlusi pidama. See kindlustuse ja ühistu segasummasuvila juba hävitas mu täielikult. Teiseks, me peame olema valmis selleks, et nad keelduvad ning siis tuleb meil mõelda tehingu tagasipööramise peale. Aga kas me päriselt ka tahaksime seda? Kodu on ju tore, nii tore, aga katust oleks ka peakohale vaja… Fakt on see, et omal jõul meil raha pole sinna mingit firmat peale tellida, aga elada ka nii ei saa. Nüüdseks laseb katus juba mitmest kohast läbi.

Ja muidugi mul pole mingit kogemust sellise asjaga. Ühelt poolt seadus sätestab kõik ilusti ära, teiselt poolt on ainus võimalus pöörduda kohtusse, kui teine pool keeldub seadusest kinni pidamist. Mis tähendab ju kohe alguses hunnikut raha, isegi kui selle pärast tagasi saab. Täiesti lootusetu.

Või laenata-laenata-laenata ja põdeda-põdeda-põdeda ning kuidagi ise hakkama saada? Aga kui siis ilmneb veel vigu?

Nii elamegi. Kõik laguneb. Ja Mormelar on kurb. Ja väsinud.

Advertisements
Kommentaarid
 1. Eveli ütles:

  😦 Usun siiski, et kõik laabub!

 2. ritsik ütles:

  Kooliasjas olen Sinuga sada protsenti nõus. Ma ka olen väga kuri ja vastaline! Võtaks loosungi ja läheks kuskile seisma aga ei tea, kas sellest oleks kasu, kas kõik on juba lõplikult otsustatud v mitte.
  Katusega on jamasti. On sul mõni kinnisvaraspetsialist, kellega rääkida võimalusest endiste omanikega klaarida? Mul on üks tuttav, kui tahad nõu küsida.
  Kas see on lamekatus sellise ruberoidi moodi materjaliga, mida põletiga paika sulatatakse? Kui sa ei taha vaidlusi aga tahad katust, siis võin sulle soovitada töömeest ka, kes katusele pilgu heidab. Võibolla on vaja aint mõnest kohast lappida. Mul mees kunagi pani selliseid katuseid, sestap tean 🙂

 3. Krõõt ütles:

  Ühistu kohustuste osas võid pöörduda nt korteriühistute liitu. Vähemalt Tartus on seal jurist ka, kes kõiki abivajajaid nõustab (teine võimalus, et nõu saaks linnavalitsusest). Kui siis ühistule oleks võimalik enne panna mingid pretsedendid vmt, saaks äkki kohe öelda, et kuulge-kuulge, lahendaks selle asja nüüd inimlikult ära, enne kui te veel kahe poole kohtukulusid tasuma peate hakkama. Teine variant tõesti pöörduda müüja poole, sest varjatud puuduste eest ta ju vastutab ning mitmest kohast lekkiv katus pole asi, mida ta üldse varem märgata ei saanud. Siin on üks riigikohtu lahendi analüüs, kust saab enam-vähem üldpildi ette (nt et hinda saab vähendada väärtuse vähenemiseni, mitte likvideerimiskulude võrra jne):
  https://www.riigiteataja.ee/kohtuteave/kohtulahendi_analyys/2825
  Kõigi nende võimaluste juures ei tasu küll alla anda ning mõru maitse suus kõike kinni maksma hakata.

 4. tikker ütles:

  Oeh. Kui me kodu otsisime, siis ei kaalunud mitmeid kohti pikemalt edasi just seepärast, et korteriühistut polnud ja saime lähemal uurimisel teada, et keegi tropp on sellele vastu. Alati olime eriti tähelepanelikud teise korruse korterite pärast, sest just – kui katus läbi laseb, oleks see nagu maja ühine mure, aga kui ühistut pole, siis on lõpuks ikkagi nii, et maksab see, kelle toas vesi on.

  Aga mitte ealeski poleks uskunud, et SUURES KORTERMAJAS võiks selline jama juhtuda. Sellist asja ei oska ju kõige vähematki karta!

  Küsi igalt poolt nõu. Küsi töömehelt, kui palju ja mis raha eest parandada on vaja. Uuri mõne seadustes kodus oleva inimese käest, kas oleks mõttekam protsessida edasi KÜ või korteri endiste omanikega. Kui see remont peaks eriti odavaks kujunema, võib selle ju närvide säästmiseks ise ära teha, aga kui vähegi kallim, siis ära anna alla ja võitle edasi!

  KUI asi peaks minema omanikega vaidlemiseks, siis ma eriti ei usu, et nad seda lekkiva katusega korterit tagasi tahaks – ma usun, et nad pigem korraldaks kuidagi paranduse.

  Hoian pöialt, et teil kõik laheneks!

 5. VRL ütles:

  oma elamine on pidev ehitamine ja parandamine. jama, kui tuleb tegeleda sellega nii värskelt pärast soetamist. usun, et praegu ongi selline mikro- ja makrotasandil lagunemise tunne kõigil. liiga palju muutusi, liiga palju nõudmisi ja vähe ressursse. Sa saad hakkama! Mõnikord tundub asi väga hull ja kui tegutsema hakkad, osutub lihtsaks. Loodaame, et seekord on samuti nii.

 6. triinu ütles:

  Tundub igal juhul, et kohtust ei pääse. Ei tasu karta, et see nii hirmus kallis on. Küsi tasuta nõu näiteks siit http://www.omanikud.ee/oigusbyroo Vähemalt oma kodulehel lubavad 10 päevaga vastata. Küsi ka riigilõivu suurust ning kuhu kohtusse esitama peaks.
  Kohus peaks sellise avalduse läbi vaatama küllalt kiiresti ning suure tõenäosusega tuleb sealt korteriühistule käsk katus parandada.

 7. Tiiu ütles:

  Üks võimalus tasuta ja anonüümselt juristilt nõu küsida on http://www.vastused.ee
  Tegin seda ise eile ka.
  Sealt lugesin umbes sama probleemi kohta, mis Sul on tekkinud ja vastuses oli peale kohtu veel võimalus müüjalt tagant järgi ostuhinna alandamist nõuda.
  Aga uuri igatahes, see ei maksa ju midagi.

 8. mormelar ütles:

  Aitäh kõigile! Tasuta nõu küsimise variandid on mul ammu tehtud, ootan vastuseid.
  Ostuhinna alandamisest meil kahjuks tagantjärgi kasu poleks, sest see raha läheks siis pangale, aga meil ju vaja katus korda teha.

 9. mäemamma ütles:

  😦
  Paha lugu. Ja nii ebaöiglane! (mul on niiiiiiii villand ebaöiglusest ja susserdajatest, kes öige mehe näo ette manavad ja saavadki käed puhtaks pühitud!)

  Ma ei saa kahjuks muud teha, kui saata palju häid soove ja lootust, et kuskilt hakkab ikkagi paremini minema. No peab ju ometigi!

  • Katrina ütles:

   Tere!
   Selle läbijooksva lae tõttu oligi siis Su korteris värske remont….
   Siiralt usun, et katuseprobleem on hakanud lahenema.
   Aga kui ei, aja kõik oma jutud KÜ-ga kirjalikult, tee avaldus elamu katuse remondiks jne.
   Korteriühistute Liidus on kindlasti juriste, kes Sind aidata saavad, linnavalitsus vaevalt aitab.
   Bituumeniga kaetud lamekatustel on tavaliselt sadevee äravoolulehtrid, mis võivad olla
   lehti täis või puhastamisega lõhutud. Samas võib olla kuskilt lahti või hoopis puudu plekk,
   mis peab katuse setva katma. Nii lähebki vesi rullmaterjali kihtide vahele (mõnikord on kohe mullid katusel näha) ja valgub paneelivuukide vahelt tuppa. Tean, et lihtsaim viis on need
   mullid lahti lõigata, vesi välja suruda ja siis ava bituumeniga katta. Tõsi, toas tilgub veel
   mõnda aega sest soojustus (eeldatavalt seal on soojustus) on vettinud. Äravoolu vahetamine
   ei peaks ka keeruline ega hullult kallis olema. Praegusaegsetel lehtritel on vist isegi
   paigaldusjuhend kaasas. Netist leiab selle kindlasti.
   … on lihtsalt vaja olnud tegeleda mitmete võõraste katustega.
   Edu teile!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s